תביעות ייצוגיות

תביעות ייצוגיות הן כלי רב עוצמה, המאפשר לאזרח הקטן להתמודד מול הגופים הגדולים במשק. אזרח בודד יכול להגיש תביעה בשם כל האנשים שנפגעו כמוהו, וכך לייצר כלי הרתעה לטובת הציבור.

כולנו מכירים את הקטע המעצבן הזה, שאתה קורא את החשבונית החודשית ולפתע מגלה שהורידו לך מהאשראי כמה שקלים יותר ממה שהיו צריכים להוריד. זה מרגיז, מקומם, אבל אתה מרגיש חסר ישע מול הגוף הגדול. אתה אומר לעצמך בייאוש: בשביל כמה שקלים, אתבע עכשיו את החברה הגדולה הזו, שבטח יש לה עורכי דין מהשורה הראשונה?

כך אותה החברה יכולה להמשיך בשיטת ה"מצליח" לגנוב שקלים בודדים מכל צרכן, ולהתעשר על חשבון הציבור.

בדיוק לשם כך, הומצא כלי רב עוצמה בשם "תביעה ייצוגית". החוק מאפשר לאדם פרטי, שנפגע מגוף גדול, לתבוע בשם כלל ציבור הנפגעים. גם אם אינך יודע כמה אנשים בדיוק נפגעו כמוך, וכמה כסף גבו מהם, אתה יכול להגיש תביעה ולברר במסגרתה את הפגיעה ההיקפית שנגרמה לכלל הצרכנים.

ה"בונוס" שלך כתובע במקרה שכזה, הוא שבמידה והתביעה מתקבלת, בית המשפט עשוי לפסוק לך גמול כספי בשיעור גבוה ביותר, אשר יחושב בהתאם לסכום הכולל שנפסק כנגד הגוף שנתבע. כך, מקווה החוק, לעודד נפגעים מגופים גדולים להגיש תביעות ייצוגיות, אשר יגרמו לחברות הגדולות "להתיישר" ולפעול באופן הוגן מול הצרכנים.