הבחור שהתחזה לעורך דין

לפעמים התפנית החיובית בתיק מגיעה מכיוון לא צפוי בכלל. עורך הדין, שהרשים מאד בדיון הראשון בתיק וגרם לחששות לצד שכנגד, התברר לפתע כאדם שמעולם לא עבר את מבחן לשכת עורכי הדין (!). עירנותו של עורך הדין איפשרה לו לנצל את התפנית המפתיעה הזו בעלילה ולזכות בתיק לטובת הלקוח

גלימה שחורה, חולצה מעומלנת ועניבה מהודרת. ללא ספק, הייתה זו הופעה מרשימה מצד עורך הדין שגב [שם בדוי] שייצג את הנתבעים. בסיום הדיון כבוד השופט מודיע: בעוד ארבעה חודשים מהיום יתקיים דיון הוכחות.

מדובר היה בתיק שעסק בתביעה לביטול הסכם מכר שנידון בבית המשפט המחוזי בלוד. עורך הדין מאיר הסגל ייצג את התובעים, שביקשו לבטל את הסכם המכר. בעוד עורך הדין שגב ייצג את הנתבעים שביקשו להותיר את הסכם המכר על כנו. כעת, לאחר הדיון האחרון שלפני דיון ההוכחות, היה ברור לעורך הדין הסגל שדיון ההוכחות הולך להיות מאתגר. לצד השני יש טענות טובות ועורך דין מרשים, ולכן יהיה דרוש "לשלוף שפן מהכובע" כדי לנצח את התיק.

שבוע לפני דיון ההוכחות, בשעת לילה מאוחרת, התרחשה תפנית מפתיעה בעלילה. עורך הדין דניאלוב, עוזרו של עורך הדין שגב, התקשר אל עורך הדין מאיר הסגל, ובקול לוחש אמר לו את הדברים המפתיעים הבאים: "תשמע, עורך דין הסגל, אני בבעיה קשה. פנו אליי מלשכת עורכי הדין, והודיעו לי שעורך הדין שגב למעשה אינו עורך דין. הוא אמנם הופיע בצורה מרשימה בבית המשפט, אך מעולם לא עבר את מבחני לשכת עורכי הדין".

עורך הדין הסגל לא האמין למשמע אוזניו: "מה? איך יתכן דבר כזה? הרי רק לעורך דין מותר לייצג בבית המשפט!"

עורך הדין דניאלוב נאנח ואמר: "אני הייתי בהלם לא פחות ממך. אני עובד עם הבנאדם הזה כבר שנים, ועכשיו מסתבר לי שהוא בכלל לא עורך דין. הנה, אני אשלח לך תיכף בפקס את המכתב ששלחה לי לשכת עורכי הדין. במכתב נאמר לי באופן שאינו משתמע לשני פנים כי פשוט אסור לי להופיע עם שגב בבית המשפט וכי אם אופיע ביחד עמו בבית המשפט, אני מסכן את הרישיון שלי. אני בפלונטר. אינני יודע מה לעשות כרגע".

יום לאחר מכן הגישו שניהם – עורך הדין דניאלוב ו"עורך הדין" שגב – בקשות לבית המשפט. עורך הגין דניאלוב ביקש לדחות את הדיון בשבועיים כדי ללמוד את התיק. לטענתו, מכיוון שעד עכשיו הוא  שימש רק כעוזר בתיק, ועתה עליו לעמוד ב"פרונט", נדרש לו זמן רב יותר להתכונן לדיון ההוכחות. לעומתו, "עורך הדין" שגב ביקש מבית המשפט לאפשר לו לייצג בתיק למרות שאיננו עורך דין. לטענתו, מכיוון שהתיק נמצא בשלבים מתקדמים, יש לאפשר לו, בתור מי שמכיר היטב את התיק, לייצג למרות שאיננו עורך דין.

השופט נענה בחיוב לבקשתו של עורך הדין דניאלוב, ודחה את הדיון בשבועיים. לבקשתו של שגב השופט כלל לא התייחס.

חלף הזמן, ומועד דיון ההוכחות הגיע. הצדדים עומדים ליד דלת אולם המשפט. ומה מסתבר, למרבה ההפתעה? כי שני הברנשים הגיעו לבית המשפט. גם עורך הדין דניאלוב, וגם "עורך הדין" שגב. עורך הדין שגב, עמד זקוף, נחוש באופן מוזר לייצג בדיון. ועורך הדין דניאלוב הסתובב במסדרון, הלוך חזור, בחוסר שקט קיצוני.

לאחר כמה דקות של המתנה, ניגש עורך הדין דניאלוב לעורך הדין מאיר הסגל, מושך אותו הצדה ואומר לו בלחש: תשמע, עורך הדין הסגל, זה מאד פשוט: אם "עורך הדין" שגב נכנס, אני לא נכנס. אין מצב שאני ושגב נמצאים באותו אולם דיונים. הזהירו אותי מלשכת עורכי הדין שהופעה ביחד עם שגב בבית המשפט עלולה לסכן את הרישיון שלי".

עורך הדין מאיר הסגל ניסה להרגיע את עורך דין דניאלוב. "תשמע, בוא נעשה דבר כזה. שגב ייכנס ראשון, ואחר כך אנחנו נקרא לך בתור עֵד. בדיון הזה אתה לא תשמש כעורך דין, מה שנאסר עליך על ידי הלשכה, אלא בתור עֵד. אתה תעיד בפני בית המשפט על כך ששגב אינו עורך דין."

עורך הדין דניאלוב הסכים לכך. ניכר היה עליו שהוא לחוץ, כעוס ופגוע אישית מהתסבוכת שאליה הכניס אותו שגב, ועורך הדין הסגל הבין כי אפשר יהיה לנצל את זה לטובת הלקוח שלו.

_____

הדיון החל.

השופט, מופתע מכך ששגב בכלל הופיע בבית המשפט, פונה לשגב: "תגיד, אתה רציני שאתה פה?"

שגב היישיר מבט לשופט והשיב: "אדוני, לפי חוק חופש העיסוק מותר לי לייצג אפילו שאינני עורך דין. אני כבר שנים מתווכח על זה עם לשכת עורכי הדין, ואני סבור שלפי חוק חופש העיסוק מותר לי לייצג."

השופט משיב לשגב, בחצי גיחוך וחצי תקיפות: "תשמע, שגב, הוויכוחים שלך עם הלשכה אינם מענייני. לפי חוק לשכת עורכי הדין אסור לי לתת לך לייצג, כי אתה לא עורך דין. אם אתה רוצה לתקוף את החוק הזה, תפנה לבג"ץ."

השופט פונה אל עורך הדין דניאלוב: "עורך דין דניאלוב, האם אתה תוכל לייצג היום את הנתבעים במקום שגב? האם אתה מוכן לדיון?"

עורך הדין דניאלוב משיב: "לא ממש."

בנקודה זו התערב עורך הדין מאיר הסגל ואמר לשופט: "אדוני, עורך דין דניאלוב ביקש לדחות את הדיון בשבועיים כדי ללמוד את התיק ולהתכונן לדיון. זו הסיבה שאדוני הסכים לדחות את הדיון. אם כך, מדוע עורך הדין דניאלוב אומר עכשיו שהוא איננו מוכן לדיון? ואם הוא עדיין לא מוכן לדיון, מדוע התכנסנו כאן כולנו היום? ובכן, אדוני, אם הדיון יידחה שוב היום, אנחנו נבקש הוצאות משמעותיות."

השופט פנה אל הנתבעים, מעל ראשם של המייצגים שלהם, והזהיר: "חברים, שיהיה לכם ברור שאם אני דוחה שוב את הדיון אני אפסוק נגדכם הוצאות גבוהים. כאן זה בית משפט מחוזי, וכל דמי הוצאות שנפסקים כאן – זה בגדול."

הנתבעים הוכו בתדהמה. הבלבול והלחץ ניכרו היטב על פניהם.

השופט המשיך ופנה אל עורכי הדין של שני הצדדים: "לפני שאני מחליט האם לדחות את הדיון ולפסוק הוצאות או להתחיל את החקירות, בואו, אני רוצה להציע הצעה."

בשלב זה השופט ניתח את התיק מבחינה משפטית, והציע את הפשרה הבאה: התיק הנוכחי יימחק במתווה מסוים, ושאר התביעות וההליכים בין הצדדים ימשיכו להתנהל בבתי המשפט המתאימים.

"תצאו החוצה, תשבו עם עורכי הדין שלכם, ותבדקו האם ההצעה הזו מתאימה לכם" – אמר השופט לצדדים.

_____

הצדדים יצאו מחוץ לאולם כדי לדון בהצעת השופט. צעקות רבות נשמעו במסדרון בית המשפט, אך לאחר דין ודברים הנתבעים, שהם הלקוחות של עורך הדין דניאלוב, הסכימו לקבל את הצעת הפשרה שהציע השופט. לעומתם, התובע, שהינו הלקוח של עורך דין הסגל, התנגד בתוקף להצעה.

לפתע עלה במוחו של עורך דין הסגל רעיון. הוא פנה אל הלקוח שלו ואמר לו: "מה דעתך להציע לצד השני הצעה משופרת? לפי ההצעה הזו, לא רק התיק שלפנינו יימחק, לפי המתווה שהציע השופט, אלא כל ההליכים ביניכם, בכל בתי המשפט, לרבות במסגרת הוצאה לפועל, יימחקו, והנתבעים יוותרו כעת על כל אפשרות לתבוע אתכם בעתיד."

הלקוח של עורך הדין הסגל הסכים. לעומתו, הנתבעים התנגדו בתוקף. מטבע הדברים, ההצעה נטתה לטובת הלקוח של עורך הדין הסגל, ולכן הנתבעים לא יכלו להסכים לה.

_____

הצדדים חוזרים לדיון.

"אין הסכמה", הודיעו עורכי הדין משני הצדדים לשופט.

השופט חזר והבהיר לנתבעים כי הוא הולך לפסוק נגדם דמי הוצאות משמעותיים, בגין דחייה חוזרת של הדיון. "אני ממליץ לכם לחשוב על כך שוב", הזהיר.

הנתבעים, מבוהלים מההזהרה החוזרת של השופט, ביקשו לצאת שוב כדי להתייעץ עם עורך הדין שלהם.

בשלב זה "עורך הדין" שגב כבר הלך, ועורך הדין דניאלוב נשאר לבדו לצדם של לקוחותיו. הנתבעים ועורך הדין דניאלוב הסתודדו במסדרון ודנו בקדחתנות כיצד לפעול. לאחר כמה דקות, פנה עורך הדין הסגל אל עורך הדין דניאלוב, והסביר לו את היתרונות של המתווה המשופר שהוא הציע. עורך הדין דניאלוב חזר אל לקוחותיו והסביר להם את היתרונות עליהם עמד עורך הדין הסגל.

אחרי כמה דקות ניגש עורך הדין דניאלוב ואומר לעורך הדין הסגל: "ישנה הסכמה. אנחנו נלך על המתווה שהצעת."

"למה הם הסכימו פתאום?" התפלא עורך הדין הסגל.

עורך הדין דניאלוב לחש לתוך אוזנו של עורך הדין הסגל: "תשמע, אמרתי ללקוחות שלי ככה: אם אתם רוצים שאני אייצג אתכם במקום שגב, תשימו על השולחן 50 אלף ₪. שקל לא פחות. ברגע שאמרתי את זה, הם הבינו שהכסף שהם צריכים לשלם לי, ביחד עם ההוצאות המשמעותיות שייפסקו לרעתם על ידי השופט, מטה את הכף לטובת המתווה שהצעת."

ברגע הזה נפל לעורך הדין הסגל האסימון: הסכסוך בין עורך הדין דניאלוב ל"עורך הדין" שגב פעל לטובת התובע, הלקוח של עורך הדין הסגל. עורך הדין דניאלוב לקח את סיפור ההתחזות של שגב באופן אישי, העדיף לסיים את התיק כמה שיותר מהר, ולכן דחק את הלקוחות שלו לפינה וגרם להם להסכים למתווה שמלכתחילה הם התנגדו לו בתוקף.

כך, ברגע אחד של ניצול הזדמנות, הצליח עורך הדין הסגל לסגור תיקים רבים שהתנהלו בין הצדדים במשך מספר שנים בערכאות שונות, ולהוציא את הלקוח שלו לדרך חדשה.

_____

הצדדים נכנסו לאולם הדיונים. השופט מכתיב את פסק הדין, שניתן בהסכמה.

ביציאה, אשתו של הלקוח של עורך הדין הסגל דמעה מהתרגשות. "תודה לך, מאיר" – היא אמרה ברגש – "לא האמנתי שנסיים ככה את כל התיקים היום, לפני השנה החדשה. כבר כמה ימים שאני מתפללת שנצליח, הנה אפילו הצמידים של אמא שלי נמצאים כאן על היד לסגולה."

"חג שמח ושנה טובה לכולם!" סיכם עורך הדין מאיר הסגל בחיוך.