המטרידה שהפכה ל"מוטרדת"

אין דבר יותר מקומם מ"קוזק הנגזל". הבחורה שסיפרה לשון הרע חמור על הלקוח שלנו, העזה עוד להגיש נגדו בקשה לצו הרחקה. בזכות מלחמה ללא פשרות לטיהור שמו של הלקוח, הצלחנו לחלץ אמירה נדירה ונחרצת מהשופטת: לא הייתה כאן שום הטרדה מצדו של הלקוח.

המטרידה שהפכה ל"מוטרדת"

זהו סיפור על לקוח שלי בשם גבריאל [שם בדוי], אשר הינו פעיל חברתי ידוע ומוכר בתחומו, שהיה חבר בקבוצת פייסבוק גדולה העוסקת בעניינים פוליטיים וחברתיים. במסגרת הקבוצה, הוא אהב לפרסם תגובות דעתניות בנושאים שונים, כאשר לפעמים התגובות שלו היו מעט ציניות וארסיות, כיאה ל"לוחם צדק" מטעם עצמו. למרבה הצער, מספר תגובות שלו לא מצאו חן בעיני בחורות מסוימות בקבוצה, והן טענו שהוא "טרול". מפה לשם, אחת הבנות העלתה בקבוצה פוסט בו היא "מזהירה" את הציבור מפני טרול המסתובב בקבוצה ומטריד את הציבור [בשלב זה לא נכתב שמו של גבריאל].

כצפוי, הפוסט יצר הרבה רעש בקבוצה, ולאחריו עלו פוסטים נוספים מהסוג הזה, אשר החמירו את האזהרה מפני אותו "טרול". אתם יודעים איך זה, "סרן שמועתי" עובד שעות נוספות. הפוסטים הבאים כבר כללו טענה שגבריאל נוהג לשלוח הודעות פרטיות ולהטריד בחורות בקבוצה. מהי ההטרדה המדוברת? ובכן, כותבת הפוסט לא פירטה זאת, אך העובדה שהיא כתבה שהוא שולח הודעות ל"בחורות", לא הותירה הרבה מקום לדמיון: מדובר בהטרדה מינית. מפה לשם, הגולשים בקבוצה ביקשו את שמו של אותו "טרול", וכותבות הפוסטים החלו לנדב לכל דורש ודורשת את שמו של גבריאל בהודעות פרטיות.

אתם בטח תוהים: כיצד נודע לגבריאל על ההודעות האמורות שעברו בהודעות פרטיות בין חברי הקבוצה? ובכן, הסיפור קיבל תפנית מפתיעה וחמורה. גבריאל יצא באותה תקופה עם בחורה בשם תמר [שם בדוי] שהייתה חברה באותה הקבוצה. בדייט השני תמר אמרה לו לפתע: "תשמע, גבריאל, האמת שאני ממש מחבבת אותך, אבל אני חייבת לספר לך משהו. קיבלתי הודעה מבחורה בקבוצה, והיא אומרת שאתה טיפוס מטרידן".

פיו של גבריאל נפער בתדהמה. "מה?! מטרידן?! אני חייב לראות על מה את מדברת!"

תמר הראתה לגבריאל את ההודעות שנשלחו אליה, ולאחר מכן אף העבירה לו את ההודעות. כך, היו בידי גבריאל צילומי מסך, בהם ניתן לראות כי בחורה מהקבוצה שלחה לתמר את ההודעה הבאה: "תמר, הבחור שאיתו את יוצאת מטריד נשים. לא ברור לי האם הוא מטריד מינית, אבל אני יודעת שהוא מטריד. אני מזהירה אותך ומתחננת בפנייך שתעזבי אותו ולא תיפגשי איתו יותר לעולם".

לא פחות.

ומה יותר מרתיח? שהבחורה מהקבוצה ששלחה את ההודעה המקוממת הזו לתמר, בכלל לא מכירה את תמר (!). היא בסך הכול ראתה שגבריאל חבר של תמר בפייסבוק, וזה כבר הספיק לה לשלוח הודעה בה היא "מתחננת" לתמר לעזוב את גבריאל.

קשה לעכל את גודל התדהמה והעלבון שגבריאל חש. הוא יוצא עם בחורה, הכול נראה ורוד, ולפתע הבחורה מקבלת הודעה מבחורה אלמונית בפייסבוק, בה האלמונית מתחננת בפניה שתעזוב אותך.

למרבה הצער, כוחה של לשון הרע חזק מאד, ועם הסתבכות הפרשה, תמר נפרדה מגבריאל.

בנקודה זו גבריאל הבין שהגיעו מים עד נפש, והוא פנה לעורך הדין מאיר הסגל, בניסיון להבין מה ניתן לעשות בעניין. עורך הדין מאיר הסגל לא האמין למשמע אוזניו. "תדע לך, גבריאל" – אמר עורך הדין מאיר הסגל לגבריאל – מדובר בלא פחות מרדיפה של הבחורות כנגדך. לא אתה המטריד, אלא הן המטרידות!"

כמענה ראשוני, החליט גבריאל לשלוח מכתב התראה מעורך דין לאותה בחורה, בגין לשון הרע והפרת פרטיות. עורך הדין  מאיר הסגל ניסח עבורו מכתב התראה חריף במיוחד, ובו הזהיר כי המשך הפצת השמועות כנגד גבריאל מהווה לשון הרע והפרת הפרטיות, המזכה את גבריאל בסעדים כספיים בלתי מבוטלים. למרבה הצער, מכתב ההתראה ששלח עורך הדין מאיר הסגל זכה להתעלמות, וההכפשות נגד גבריאל המשיכו לזרום אין מפריע.

ימים ספורים לאחר מכן, גבריאל שמע רעש בחצר שלו. מסתבר שהדוור זרק לחצר חבילת דואר. גבריאל פתח את החבילה, וכשהוא ראה את תוכנה חשכו עיניו: הוצא נגדו צו הרחקה בגין הטרדה מאיימת לששה חודשים (!) במעמד צד אחד, ובעוד שלושה ימים יתקיים דיון בעניין הצו. מה מסתבר? שהבחורה שהכפישה את שמו וגרמה לחברה שלו לעזוב אותו, הגישה נגדו תלונה במשטרה בגין איומים וביקשה כנגדו צו הרחקה למניעת הטרדה מאיימת. לטענתה, גבריאל שלח לה את מכתב ההתראה מעורך הדין מאיר הסגל בכמה פלטפורמות, ואף שלח מייל למקום העבודה שלה ולאיגוד המקצועי בו היא חברה כדי לאתר את הכתובת הפיזית שלה למשלוח מכתב ההתראה, וזה ממש הטריד אותה.

קשה להפריז כמה התנהלותה של אותה בחורה הייתה מקוממת: גבריאל שלח לה בסך הכול הודעות שמטרתן – כפי שנכתב בהן בפירוש –להפסיק את ההכפשות כנגדו, והיא הופכת את הסיפור נגדו, כאילו הוא המטריד, ולא היא. אז נכון, גבריאל ניסה לברר את כתובתה של המכפישה כדי לשלוח לה את מכתב ההתראה מעורך הדין מאיר הסגל, אך מכאן ועד להגיש תלונה במשטרה בגין "הטרדה" ו"איומים" ולהוציא נגדו צו הרחקה לששה חודשים, הדרך רחוקה מאד מאד.

בנקודה זו גבריאל נדרש להתגונן מפני התלונה שהוגשה נגדו ומפני צו ההרחקה שהוצא כנגדו. לשם כך הוא פנה לעורך הדין מאיר הסגל, וביקש ממנו לייצג אותו בדיון. הדיון נקבע ליומיים לאחר מכן, ולכן לעורך הדין מאיר הסגל היו יומיים בלבד לעבוד על גיבוש גרסתו של גבריאל בבית המשפט.

במשך היומיים הללו עורך הדין מאיר הסגל ישב על הנושא מהבוקר עד הערב, עד שעשה ממש מיני-דוקטורט על הסיפור של גבריאל. מסמך התגובה שהכין עורך הדין מאיר הסגל עמד על  50 עמודים, מתוכם 20 עמודים של טקסט ו-30 עמודים של הנספחים. בין הנספחים היו מסמכים רבים, אשר הוכיחו כי לא הוא הטריד ואיים על הבחורה, אלא היא זו שהפיצה עליו לשון הרע והפרה את פרטיותו. את המסמך המושקע הגיש עורך הדין מאיר הסגל בלילה שלפני הדיון, קרוב לחצות הלילה, כאשר הדיון היה קבוע למחרת בשעה 12:00 בצהרים.

_____

יום הדיון הגיע. גבריאל נכנס עם עורך הדין מאיר הסגל לאולם. הם הפנו מבט קצר לעבר הצד של המתלוננת באולם, ולפתע הם רואים כי היא מלווה בפמליה שלמה.

"גברתי" – פנה עורך הדין מאיר הסגל אל השופטת – "אני לא יודע מי הם כל האנשים שעומדים סביב המתלוננת, אבל מדובר בדיון בדלתיים סגורות, העוסק בעניינים אישיים. לכן אבקש להוציא את המלווים של המתלוננת מהאולם."

המתלוננת הגיבה: "כבוד השופטת, האנשים הללו נותנים לי תמיכה רגשית בדיון הלא פשוט הזה, אבקש שהם יישארו באולם."

השופטת פנתה אל עורך דינה של המתלוננת: "אדוני, האם המלווים הללו מתכוונים להעיד? אם לא, שיצאו מהאולם!".

בנקודה זו פנתה השופטת ישירות אל המתלוננת, ואמרה לה: "גברתי, אל תדאגי, אני פה איתך. את בסביבה מוגנת. אין לך ממה לחשוש."

הפמליה יצאה. הדיון החל.

______

השופטת פונה אל עורך דינה של המתלוננת: "אדוני, האם ראית את התגובה שהגיש גבריאל? האם אתה מודע לטענות כבדות המשקל שעלו שם?"

עורך דינה של המתלוננת: "לא, גברתי, לא ראיתי, מתי הם הגישו?"

השופטת: "אתמול בלילה, אדוני."

עורך דינה של המתלוננת: "הם לא שלחו לי את התגובה הזו, גברתי."

עורך הדין מאיר הסגל: "אדוני, אנחנו כן שלחנו לכם את התגובה, במייל, לאותה כתובת מייל שבגין מייל שנשלח אליה התלוננה מרשתך על "הטרדה". אגב, גברתי, את הבקשה ואת הצו לא טרח חברי להמציא למרשי בכלל, ומרשי קיבל את המסמכים בחבילה שנזרקה לחצרו על ידי הדוור."

השופטת, אל עורך דינה של המתלוננת: "אדוני, אם לא ראית את התגובה שהגיש עורך הדין מאיר הסגל, אני מציעה שתראה אותה עכשיו. קחו הפסקה, תקרא את התגובה עכשיו בחוץ."

עורך הדין מאיר הסגל: "בכבוד, גברתי, אוכל לתת לחברי את העותק הפיזי של התגובה, הנמצא כעת בידי, כדי שיעבור עליו."

_____

הצדדים יוצאים להפסקה.

עורך הדין מאיר הסגל העביר את עותק התגובה לידי עורך דינה של המתלוננת, והוא החל לקרוא את התגובה.

גבריאל ועורך הדין מאיר הסגל הסתובבו במסדרון בית המשפט, ומדי פעם הם הגניבו מבטים לעבר המתלוננת ועורך הדין שלה. לפתע גבריאל הבחין כי כל הפמליה של המתלוננת, שהוצאה כזכור מאולם הדיונים, מתגודדת סביב המתלוננת וקוראת ביחד איתה את התגובה שעורך הדין מאיר הסגל העביר לידי עורך דינה של המתלוננת. הדבר הכעיס את גבריאל מאד, שכן מדובר בנושאים אישיים ובדיון בדלתיים סגורות, ועל כן אין כל סיבה שכל חברותיה של המתלוננת יקראו את התגובה שהכין עורך הדין. מיד ניגש עורך הדין מאיר הסגל אל עורך דינה של המתלוננת ואמר לו: "חברי, אנו בדיון בדלתיים סגורות, אין שום סיבה שכל החברות של המתלוננת יקראו את הדברים הפרטיים שכתב מרשי. אבקש שרק אתה והמתלוננת תקראו את התגובה".

עורך דינה של המתלוננת ניסה בהתחלה להתנגד, אך לאחר שעורך הדין מאיר הסגל עמד על זכותו של גבריאל למנוע מחברותיה של המתלוננת להיחשף לתוכן של התגובה, עורך דינה של המתלוננת נאלץ לוותר. מזווית העין היה ניתן לראות כי מאותה נקודת זמן, חברותיה של המתלוננת כבר לא התעסקו עם דפי התגובה.

_____

הצדדים חזרו לאולם. התנהל דיון ארוך, במסגרתו המתלוננת טענה כי גבריאל חיפש את הכתובת שלה, וכי היא מפחדת שהוא יגיע לביתה. "אין לי מושג מה הוא רוצה לעשות לי" – היא אמרה לשופטת, בניסיון להציג כאילו גבריאל הינו אדם מסוכן.

עורך הדין מאיר הסגל פונה אל השופטת: "גברתי, אבקש לחקור את המתלוננת על הדברים שהיא אומרת".

"בבקשה, אדוני" – השיבה השופטת.

עורך הדין מאיר הסגל פונה אל המתלוננת ושואל: "גברתי, את אמרת עכשיו שאת מפחדת שגבריאל יגיע אלייך הביתה, וממש חוששת שהוא יפגע בך, נכון? אבל מה, בסעיף 2 לטופס התלונה שהגשת, נדרשת לענות על השאלה "האם נשקף לך סיכון פיזי מאת מרשי". ומה ענית? שלא! למיטב ידיעתך, כך הצהרת, לא נשקף לך סיכון מאת גבריאל! האם אין זו סתירה?"

"ועוד משהו" – הוסיף עורך הדין מאיר הסגל ושאל – "בסעיף 1 לטופס התלונה שהגשת, את אומרת שאין לך מושג מיהו גבריאל ומה הוא רוצה ממך, נכון? ובכן, האם תכחישי שפנית לחברה של גבריאל, תמר, וביקשת ממנה לעזוב את גבריאל? אם לא תכחישי זאת, האם ברור לך מדוע גבריאל ניסה בכל דרך לאתר אותך, כדי לעצור את מסע הרדיפה שלך כנגדו?

בנקודה זו עצר עורך הדין מאיר הסגל וביקש להראות לשופטת את ההתכתבות של המתלוננת עם תמר, הבחורה שאיתה יצא גבריאל. השופטת סימנה לעורך הדין מאיר הסגל לאישור, והוא ניגש  אל השולחן של השופטת והראה לה את שורות ההודעה ב"מסנג'ר" של פייסבוק, בהן המתלוננת ממש התחננה (!) לתמר, שתיפרד מגבריאל.  "התכתבות זו, גברתי" – פנה עורך הדין מאיר הסגל אל השופטת – "מסבירה מדוע גבריאל חיפש את כתובתה של המתלוננת, ולא פחות מכך – סותרת את טענתה של המתלוננת כאילו לא ידעה מיהו גבריאל ומה הוא רוצה ממנה. ואת ההודעות הללו, גברתי, המתלוננת אינה יכולה להכחיש; הנה, תוכלי לבקש ממנה עכשיו להוציא את הסמארטפון שלה, לפתוח את ה"מסנג'ר" של פייסבוק ולראות שזה מה שהיא כתבה לתמר, שיצאה עם גבריאל".

השופטת פנתה אל עורך הדין מאיר הסגל: "אדוני, ההתכתבויות האלה אינן רלוונטיות לתיק שלנו. איננו עוסקים בשאלת הלשון הרע שהוציאה המתלוננת כנגד גבריאל, אלא בשאלה האם גבריאל פעל באופן מטריד כנגד המתלוננת. אבקש ממך להתמקד בשאלה הזו."

עורך הדין מאיר הסגל השיב לשופטת: "גברתי, אני אתעקש על כך שהדברים רלוונטיים מאד לתיק שלנו. משתי סיבות: ראשית, מבחינת אמינות העדות. התיק הזה מבוסס כולו על עדותה של המתלוננת, הטוענת שהיא הוטרדה, וכאן אני מוכיח, שחור על גבי לבן, שהמתלוננת פשוט משקרת. שנית, ולא פחות חשוב, כשדנים האם מעשה מסוים מהווה הטרדה, אי אפשר להתמקד רק בחוליה אחת בתוך שרשרת האירועים – ההודעות ששלח גבריאל אל המתלוננת – ולטעון שמדובר בהטרדה. במקום זאת, יש להביט על התמונה המלאה, ולראות את מכלול האירועים, בהקשר הנכון שלהם. ובתמונה הכללית, גבריאל הוא המוטרד, לא המטריד."

השופטת לעורך הדין מאיר הסגל: "הבנתי. מה אתם מבקשים?"

עורך הדין מאיר הסגל לשופטת: "אנו נבקש שבית המשפט הנכבד יבטל את צו ההרחקה, יקבע באופן פוזיטיבי כי לא היו איומים או הטרדה מצדו של גבריאל, ויפסוק הוצאות לטובת גבריאל ולטובת המדינה."

השופטת לעורך הדין מאיר הסגל: "אבל רגע, למה לבטל את הצו? אם גבריאל לא מתכונן לפנות יותר אל המתלוננת, אני מציעה שיישאר הצו בהסכמה שגבריאל לא יתקרב למתלוננת."

עורך הדין מאיר הסגל לשופטת: "גברתי, אשאל אותך שאלה פשוטה: האם את היית מסכימה שיינתן צו הרחקה נגדך, סתם כי את בכל מקרה לא מתכוונת לפנות לפלוני?"

השופטת לעורך הדין מאיר הסגל: "אה, סליחה אדוני, אנו לא עוסקים בי ובשאלה מה הייתי מסכימה…"

עורך הדין מאיר הסגל לשופטת: "צודקת, גברתי. זו הייתה כמובן שאלה רטורית. ובכן, אנו מתעקשים על ביטול צו ההרחקה ועל אמירה פוזיטיבית של בית המשפט שצו ההרחקה היה בלתי מוצדק מלכתחילה. אני גם אספר לגברתי שמקודם, כאשר יצאנו להפסקה, בה איפשרנו באדיבותנו לעורך דינה של המתלוננת לקרוא את התגובה, המתלוננת העבירה את התגובה בין כל חברותיה שחיכו לה בחוץ. ובכן, ככה זה עובד, גברתי: יש כאן קבוצה שלמה של אנשים, העסוקה בהכפשות כנגד גבריאל, וככה זה ימשיך לעבוד אם לא תהיה אמירה ברורה מאת בית המשפט, העושה סוף לרדיפה כנגד גבריאל".

כבוד השופטת: "ההחלטה תישלח לצדדים."

____

יום לאחר מכן התקבלה החלטה, באורך שלושה עמודים (!). במסגרת ההחלטה קבעה השופטת הדברים הבאים:

א. צו ההרחקה שניתן במעמד צד אחד על ידי שופט תורן – בוטל.

ב. לא היו איומים מצדו של גבריאל, ולא היה מקום מלכתחילה להוציא את  צו ההרחקה.

ג. חל איסור פרסום על ההחלטה, אך ניתן להראות אותה לגורמי אכיפת החוק.

במילים אחרות, השופטת ניקתה את שמו של גבריאל באופן מוחלט, ואף רמזה לו שהוא יוכל לגשת למשטרה עם ההחלטה ולהשתמש בה. התלונה במשטרה הייתה בגין "איומים", וברגע שהשופטת קבעה כי לא היו איומים, גם התלונה במשטרה תוכל להיסגר מחוסר אשמה.

ובשתי מילים: יש שופטות בישראל!