הילדה שרק רצתה לראות את סבתא

ילדה קטנה מתגעגעת לסבתא שלה בחו"ל. אבל אבא של הילדה לא מתפקד ואינו זמין כדי לחתום על המסמכים שיאפשרו לה לנסוע לסבתא שלה. כיצד אפשר לעזור לילדה? לפעמים שימת לב לפרטים הטכניים הקטנים, יכולה להיות ההבדל בין אושר גדול למפח נפש.

זהו סיפור על דיון טכני ומשעמם לכאורה. סתם חתימה על טפסים לקראת אישור יציאה מהארץ. אבל מאחורי הטפסים מסתתרת ילדה קטנה ומתוקה, שרק רצתה לבקר את סבתא, ולא מעט תושייה ואלתור.

תחילתו של סיפור, כמו הרבה מקרים דומים, בגירושין כאובים של ההורים. לאחר הגירושין, הילדה גדלה אצל האמא, כאשר האבא כמעט שאינו מעורב בחייה. את ההחלטות היומיומיות עבור הילדה קיבלה האמא, כאשר אחת ההחלטות הייתה: הילדה נוסעת לסבתא שלה בחו"ל בחגים. וכך היה: הכרטיסים לחו"ל נקנו מבעוד מועד, והילדה צהלה ושמחה לקראת הנסיעה המובטחת.

אמ'מה? מסתבר שכנגד הילדה תלוי ועומד צו עיכוב יציאה מהארץ, שהוצא עוד במהלך הגירושין. כאשר ההורים התגרשו, האבא חשש שהאמא תברח עם הילדה לחו"ל, ולכן דאג שבית המשפט יוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לילדה. בהתאם לכך – בלי חתימה של האב, הילדה לא יכולה לצאת מהארץ בשום אופן. 

וכאן התגלתה הבעיה הגדולה: האבא נעלם, לא עונה לטלפונים. בפעם האחרונה שהייתה איתו תקשורת הוא היה בדיכאון. בירור קצר העלה כי החברים מהעבודה לא ראו אותו הרבה זמן והם חוששים לשלומו.

אז מה עושים? כרטיסי הטיסה כבר נקנו ושולמו, ותאריך הטיסה נקבע ליום ראשון הקרוב. האמא נכנסה ללחץ אטומי: במקום להכין מזוודות היא מתרוצצת בין בתי המשפט.

הגשנו עבור האמא בבהילות את הבקשות המתאימות. תחילה בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ במעמד צד אחד. אחר כך בקשה למתן החלטה, בבקשה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ במעמד צד אחד. אבל השופטת לא הסכימה לתת החלטה במעמד צד אחד, ללא תגובתו של האבא, ולכן נאלצנו להמציא את הבקשה לאב. אלא שאז התברר שלא ניתן למצוא את האבא בשום אופן. בלית ברירה, נאלצנו להגיש בקשה נוספת, הפעם לתחליף המצאה. ביקשנו להמציא את הבקשה לביטול צו עיכוב היציאה מהארץ לכתובת האחרונה בה ידוע שהתגורר בה האב, ואל הבקשה צירפנו תצהירים המספרים אודות מאמצינו הכנים להשיג את האב. 

אחרי כל הבקשות האמורות, הסכימה השופטת לקבוע דיון מידי, מהיום להיום. הדיון נקבע ליום חמישי, שלושה ימים בלבד (!) לפני יום הטיסה. אל הדיון הזה נגררו האמא, עורך הדין מאיר הסגל – מטעמה של האמא, ועורכת דין נוספת מטעמו של האב. עורכת הדין מטעם האב, שמונתה מספר חודשים קודם לכן על ידי האב, לא הצליחה אף היא ליצור קשר עם האב בחודשים האחרונים, אך היא הוזמנה לדיון כדי שהשופטת תוכל להתרשם דרכה בנסיבות היעלמותו של האב.

אחרי המתנה של שעה, החל הדיון. הצדדים הסבירו לשופטת את המצב המורכב, ועורך הדין מאיר הסגל הציע את ההצעה הבאה: כדי להרגיע את החשש מפני הברחת הילדה לחו"ל, יוצא צו עיכוב יציאה זמני מהארץ על האמא, במקום צו האיסור שהיה על הילדה. כך האמא תסונדל לארץ, ויפחת החשש שהילדה תברח לחו"ל. השופטת קיבלה את הצעתו של עורך הדין מאיר הסגל, ונתנה את ההחלטה: צו העיכוב של הילדה מבוטל זמנית, בכפוף לצו האוסר את יציאתה של האמא מהארץ עד לחזרת הילדה. 

לאחר שהצדדים יצאו מרוצים מהדיון, תפסה לפתע האמא את עצמה ואמרה: רגע! לא מספיק לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ, שכן במדינה אליה הילדה צריכה להיכנס יש מדיניות מחמירה לגבי כניסת ילדים ללא ההורים, ולא מאפשרים לקטינה להיכנס בלי חתימה של שני ההורים. לכן, עם כל הכבוד לביטול צו עיכוב היציאה מהארץ שהיה על הילדה מאז הגירושין, ולעובדה שהילדה יכולה לצאת ממדינת ישראל, זה עדיין לא אומר שהיא תוכל להיכנס למדינת היעד.  

חזרנו מהר להיכל הדיון. הצדדים של הדיון הבא כבר ישבו באולם, אבל עורך הדין מאיר הסגל הצליח לתפוס את תשומת לבה של השופטת. כבוד השופטת, הוא אמר, לא מספיק לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ, אלא צריך שבית המשפט יחתום פוזיטיבית במקומו של האב, כדי שבמדינת היעד זה ייחשב כאילו ששני ההורים חתמו עבור הילדה.

"תחזיר לכאן את עורכת הדין של האבא", פסקה השופטת.

עורכת הדין של האבא יצאה בדיוק מחניון בית המשפט, כאשר צלצל הטלפון שלה ועל הקו היה עורך הדין מאיר הסגל: "בבקשה", הוא אמר, "את צריכה לחזור לפה, אנחנו צריכים החלטה נוספת מהשופטת, והשופטת אמרה שבלעדייך היא לא תדון בבקשה שלנו". עורכת הדין של האבא הייתה אדיבה, והסכימה לחזור להיכל הדיון. 

לאחר דיון קצר, ניתנה החלטה נוספת: בית המשפט חותם במקום האבא על אישור הכניסה לארץ היעד. 

מהיכל הדיון ירדו הצדדים מיד אל המזכירות, כדי לקבל את ההחלטות חתומות בחותמת רשמית של בית המשפט. הדיון התנהל כאמור ביום חמישי, ביום ראשון הילדה צריכה להיות כבר על המטוס, ולכן לא היה אפשר לחכות אפילו רגע. כעבור שעה, התקבלו הצווים מהמזכירות, ונאמר לאמא שעליה להמתין להודעה רשמית ממשטרת הגבולות שנקלטה אצלם ההחלטה לביטול צו עיכוב היציאה מהארץ. מספר שעות לאחר מכן הגיעה ההודעה המיוחלת, והאמא מיהרה הביתה – מותשת אך מרוצה – כדי לארוז את המזוודות של הילדה.

____

שלושה ימים לאחר מכן, התקבלה במשרדנו תמונה מתוקה במיוחד: הילדה זורחת ומאושרת, עם דובי חמוד בידיה, וזרועותיה שלובות בזרועות הסבתא. 

____

היכתה בנו התובנה החשובה: לפעמים חיים של אנשים תלויים בטופסולוגיה פשוטה. אלוהים, כידוע, נמצא בפרטים הקטנים.